مراسم رونمایی از رمان «من خواب دیده‌ام»

مراسم رونمایی از رمان «من خواب دیده‌ام» برگزار شد
خورشاهیان: خلأهای اطلاعاتی را با رمان تاریخی پر کنیم
خورشاهیان گفت: اکثر ما از تاریخ تشیع خصوصاً بعد از امام‌ صادق علیه‌السلام اطلاعاتی نداریم و به نظرم این خلأ را باید با رمان و کتاب خوب پر کرد و بیشترین تأثیر را نیز همین‌ها دارند. مردم کتاب می‌خوانند و اگر کسی بگوید مردم کتاب نمی‌خوانند، دروغ گفته‌است.
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، عصر شنبه سیزدهم آذر ماه، آیین رونمایی از رمان «من خواب دیده‌ام»، نوشته فاطمه الیاسی، با حضور نویسنده و آقای هادی خورشاهیان، منتقد ادبیات داستانی، در فروشگاه کتاب بین‌الملل واقع در میدان فلسطین برگزار شد.

این اثر، رمانی تاریخی است که مقطعی از حیات امام کاظم و امام‌ رضا علیهما‌السلام را در قالب داستان روایت می‌کند. نویسنده در این رمان کوشیده تا جریان انحراف گروهی از شیعیان در دوران امام‌ کاظم را که به واقفیه معروف شدند و از بیعت با امام‌ رضا سر باز زدند، تشریح نماید و به دلایل و انگیزه‌های آنان بپردازد.

در این مراسم فاطمه الیاسی که به‌تازگی برای کتاب تونل سوم، موفق به کسب جایزه شهید اندرزگو شده‌است، در مورد شکل‌گیری ایده رمان «من خواب دیده‌ام» گفت: با وجود اینکه فرهنگ دینی و ملی ما غنی است، اما تولیدات داستانی ما در این جهت کم است. موضوع واقفیه و انحراف برخی شیعیان، موضوعی است که برای امروز هم کاربرد دارد و طمع و مال‌دوستی‌ای که موجب انحراف شیعیان در آن مقطع شد، امروز هم ممکن است برای ما محل ابتلا باشد. من بررسی کردم و متوجه شدم با وجود اهمیت موضوع، هیچ رمانی پیرامون آن به رشته تحریر درنیامده و لذا شروع به تحقیق و سپس نگارش این رمان کردم.

الیاسی که در مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم قرآن و حدیث تحصیل می‌کند، افزود: البته شبهات هم در کنار عامل اصلی، یعنی طمع، از جمله عوامل انحراف واقفیه بود و این شیعیانی که نماینده امام و مورد اعتماد شیعیان بودند، با استناد به برخی احادیث می‌توانستند شیعیان را دور خود جمع کنند.

نویسنده رمان تونل سوم، به تحقیقاتی که برای نگارش رمان داشته، اشاره کرد و گفت: من حتی پیرامون معماری شهرها در آن زمان هم تحقیق کردم و تحقیقاتم نسبت به نگارش رمان، زمان بیشتری به خود اختصاص داد. همچنین قبل از انتشار رمان، برخی کارشناسان دینی هم آن را مطالعه کردند و توجه دادند که تمام یاران امام‌ کاظم، افرادی طمع‌کار نبودند و در داستان نباید جوری وانمود شود که انگار شیعیان مخلص وجود ندارند.

هادی خورشاهیان دیگر سخنران این مراسم بود. او با اذعان به اینکه خودش هم قبلاً اطلاعاتی پیرامون واقفیه نداشته، گفت: در نوجوانی رمان‌های دینی جرجی زیدان با ترجمه محمدعلی شیرازی و همچنین رمان‌های محمود حکیمی را می‌خواندم و سپس در بزرگسالی به خاطر علاقه، رمان‌های دینی زیادی مطالعه کردم، اما از موضوع واقفیه بی‌اطلاع بودم و وقتی مطالعه رمان به اواسط آن رسید، متوجه ماجرا شدم و وقتی مطالعه کتاب به پایان رسید، ضمن اینکه با کنجکاوی پیرامون موضوع تحقیق کردم، احساس کردم ما در معارف دینی چقدر جای خالی داریم. برای ما هنوز به‌خوبی تبیین نشده که نقش هر یک از امامان شیعه در معارفی که دست ماست، چه بوده‌است؛ یا اغلب ما در مورد خیلی از اختلافاتی که در طول تاریخ، روی داده‌است، اطلاعات چندانی نداریم و مثلاً نمی‌دانیم چرا شش امامی‌ها، امام‌ حسن علیه‌السلام را امام خود نمی‌دانند. ما حتی گاهی از برخی سوالات هم خبر نداریم، چه برسد به جواب آن‌ها. اهمیت رمان «من خواب دیده‌ام» هم همین است که ما را از یک سوال آگاه کرد، در حالی که ما قبلاً از واقفیه هیچ چیز نمی‌دانستیم. اکثر ما از تاریخ تشیع خصوصاً بعد از امام‌ صادق علیه‌السلام اطلاعاتی نداریم و به نظرم این خلأ را باید با رمان و کتاب خوب پر کرد و بیشترین تأثیر را نیز همین‌ها دارند. مردم کتاب می‌خوانند و اگر کسی بگوید مردم کتاب نمی‌خوانند، دروغ گفته‌است.

برنده جایزه قلم زرین، در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: کتاب خانم الیاسی واقعاً رمان بود. از نظر نگارش تاریخی هم خوب بود و در کل، کتاب، به نظرم خوب بود.

نویسنده کتاب سلول آزادی، با اشاره به شخصیت‌های «من خواب دیده‌ام» گفت: در مورد جنگ، من حق بودن یا ناحق بودن یک طرف را بر اساس شخصیت‌های در حال جنگ قضاوت می‌کنم؛ زیرا از پشت پرده و سیاست‌ها خبر ندارم؛ لذا وقتی در جنگ سوریه، کسی مثل حاج قاسم سلیمانی را می‌بینم، پی می‌برم که ما در این جنگ در موضع حق هستیم. در این رمان هم چند زن وجود دارند و من تنها در خانه حیان که به امامت حضرت رضا معتقد است، می‌بینم که نگاه انسانی به زن حکمفرماست و همین مطلب «حق» را نشانم می‌دهد.

نویسنده کتاب‌های «الفبای مردگان»، «مگه من چند نفرم؟»، «دو تفنگدار ناشی»، «فرشته‌ای در تانک» و … افزود: از نظر داستانی شخصیت‌ها خوب بودند؛ خصوصاً شخصیت نسیبه خوب نشان داده شده بود. اینکه «مال» و «زن» چقدر راحت می‌تواند انسان را اغفال کند، در داستان نمایان بود. همچنین رمان پایان باز قشنگی دارد و نشان می‌دهد این راه ادامه دارد و باز هم می‌شود به وسیله عواملی از حق منحرف شد.

در پایان مراسم، اسماعیل سلطانی، مدیر عامل شرکت چاپ و نشر بین‌الملل، در سخنان کوتاهی گفت: ما در انتشارات بین‌الملل قصد داریم تبلیغ را عمومی کنیم و انگیزه‌های اقتصادی در تولید کتاب، برای ما در اولویت نیست و برای همین است که سراغ انتشار چنین رمان‌هایی می‌رویم. ما سرمایه‌های دینی چون سیدبن‌طاووس و علامه بحرالعلوم و سرمایه‌های ملی چون جلال‌الدین خوارزمشاه و کلنل پسیان داریم که آنطور که باید و شاید شناخته نشده‌اند و برای آن‌ها رمانی نوشته نشده‌است. ما می‌خواهیم کارمان متفاوت از دیگران باشد و تلاشمان این است که با نگاه دینی به شخصیت‌های ملی و مذهبی نگاه کنیم. دغدغه و موضوع ما در انتشارات همین است و اگر کسی سراغ نوشتن زندگی این بزرگان برود، برای انتشار آن اعلام آمادگی می‌کنیم.

مدیر
ارسال دیدگاه